Зменшення штрафів: чи знизяться порушення трудового законодавства

Зменшення штрафів: чи знизяться порушення трудового законодавства 150 150 Esquires

Неоформлення з працівником трудових відносин, недопущення до проведення перевірки та недотримання мінімальних гарантій оплати праці – а за що ще зменшили штрафи?

Чи зменшить така ініціатива кількість порушень закону серед роботодавців і чи відповідає вона світовим тенденціям у сфері дотримання законодавства про працю, розповіла партнер ESQUIRES, адвокат Вікторія Ковальчук для Mind.ua

Які штрафи зменшено

Усі штрафи були розміщені в межах статті 265 КЗПП, зокрема:

 • за неоформлення з працівником трудових відносин – замість штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати на перший раз виноситься письмове попередження, що є новелою у цій сфері. За повторне вчинення протягом року встановлено штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Вочевидь, при отриманні попередження роботодавцю слід бути готовим, що візити до нього стануть частішими задля отримання штрафу у державний бюджет;
 • за недотримання мінімальних гарантій оплати праці розмір штрафу зменшено вдвічі – з чотирикратного до двократного розміру мінімальної заробітної плати;
 • за недотримання гарантій та пільг працівників, що перебувають на строковій військовій службі, штраф теж зменшено, з десятикратного до двократного розміру мінімальної заробітної плати;
 • при недопущенні до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю штраф зменшено у 12,5 раза! Тобто зі стократного розміру мінімальної заробітної плати до восьмикратного;
 • для усіх інших порушень трудового законодавства штраф не зменшено – у розмірі мінімальної заробітної плати, але при першому порушенні виноситься письмове попередження.

Варто посилювати чи послаблювати

У країнах Європи вже понад 10 років помітна тенденція до підвищення штрафів за порушення трудового законодавства. У Словаччині, наприклад, штраф за неоформлення трудових відносин одномоментно підняли у 5000 разів, в Іспанії штрафи за низку трудових правопорушень підняли утричі. Можливо, підвищення штрафів в Україні мало місце під впливом досвіду європейських колег, але машинальне переймання окремих механізмів не справдило своєї ефективності в Україні. Більш того, у Європі показники правопорушень у сфері праці внаслідок підвищення штрафів теж кардинально не змінилися.

Альтернативні способи боротьби із порушеннями

Введення попередження за порушення трудового законодавства в Україні здається інноваційним, однак трудовим законодавством країн Європейського Союзу було розроблено значно ширший інструментарій впливу на роботодавців, у тому числі й превентивний:

 1. Інформаційний вплив. У таких країнах, як Бельгія, Італія, Іспанія, уповноважені органи максимально використовують ЗМІ, аби зменшити кількість порушників серед роботодавців – населення постійно інформується про норми трудового законодавства, останні випадки притягнення до відповідальності та подальші плани перевірок. Такий психологічний вплив у комплексі має спонукати роботодавців дотримуватись законодавства.
 2. «Амністія». У 2011 році в Іспанії роботодавцям надали можливість укласти трудові договори строком мінімум на півроку і зареєструвати їх до конкретного числа, після якого до всіх виявлених правопорушників застосовувались підвищені штрафи. В Італії при добровільній реєстрації мігрантів-нелегалів, що працюють на будівництві, передбачено податкові пільги, зокрема, не вимагалася сплата податків за таких працівників за попередні роки.
 3. «Моментальні наслідки». Невідворотність наслідків, що виникають у результаті перевірки, теж мають бути стимулом. Превентивно – це укладення трудового договору на невизначений термін з усіма виявленими неоформленими працівниками в результаті інспекції протягом трьох днів, як це запроваджено у Словенії. Щодо моментальних санкцій можна звернутись до прикладу Греції, де штрафи роботодавцями мають сплачуватися негайно.

Окрім штрафів у країнах Європи існують інші види санкцій, серед них можна згадати такі:

 1. Неотримання державних замовлень, державної допомоги чи позбавлення права участі у публічних торгах на певний строк, як це практикується в Іспанії, Ірландії, Німеччині, Португалії та Угорщині.
 2. Тимчасове закриття чи ліквідація підприємства, передбачені законодавством Греції, Словаччини та Франції.
 3. Блокування банківських рахунків роботодавця-порушника має місце у Бельгії.

Популізм чи лібералізація

Мотивація законодавця суспільством була прийнята та оцінена позитивно. При цьому дивним виглядає аргумент, що штрафи породжують ліквідацію роботодавців, адже ліквідацію породжує саме недотримання законодавства, притягнення до відповідальності – закономірний наслідок. Зниження розмірів штрафів може лише погіршити ситуацію, а боротися з порушеннями потрібно у комплексі з превентивними заходами та підвищенням трудових стандартів.

Джерело: Mind.ua

Що нового?

Підписуйся і будь в курсі наших останніх новин

(Required)
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.