Чи пустять студентів за кордон?

Чи пустять студентів за кордон? 1536 768 Вікторія Ковальчук

Із початком повномасштабної війни неабияку актуальність набуло питання виїзду за кордон чоловіків – студентів іноземних ВНЗ. Дехто волів продовжити навчання після канікул, а дехто лише поступив. І раніше із виїздом не все було гладко, але останнім часом випадки відмови у пропуску для виїзду за кордон студентів значно почастішали. Із чим це пов’язано і чи реально дістатись закордонного вишу розглянемо далі?

У першу чергу слід розрізняти право на відстрочку від призову і право на виїзд за кордон, ці права взаємопов’язані, але не тотожні: не всі хто мають право на відстрочку мають право на виїзд за кордон.

Не викликає жодних сумнівів право на відстрочку від призову студентів вітчизняних та іноземних ВНЗ, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти (ч. 9 ст. 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», абз. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Правила перетинання державного кордону громадянами України (постанова Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57) визначають перелік осіб, які мають право на перетин державного кордону у разі введення на території України воєнного стану з числа осіб, які не підлягають призову на військову службу. Але ця норма не поширюється на студентів (осіб, визначених в абзацах другому – восьмому частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Правилами перетинання кордону питання виїзду за кордон чоловіків – студентів іноземних ВНЗ не врегульовано (НЕ ДОЗВОЛЕНО).

Як виїжджали?

За наслідками численних звернень листами Генерального штабу ЗСУ від 24.03.2022 №300/1/С/962 та від 03.04.2022 № 300/1/С/1079 (відсутні у відкритому доступі) надіслано роз’яснення Держприкордонслужбі щодо виїзду за кордон призовників та військовозобов’язаних, яким надано відстрочку від призову для продовження навчання, зокрема, які навчаються у закладах освіти за кордоном та на час оголошення мобілізації перебували на території України й не змогли в установленому порядку виїхати за межі території України, відповідності до частини 9, 15 статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Генеральний штаб Збройних Сил України фактично дозволяв виїзд за кордон тільки тих студентів, які станом на 24 лютого 2022 року вже навчалися за кордоном.

До недавнього часу Держприкордонслужба фактично випускала також студентів, що вступили до іноземних навчальних закладів і після 24.02.2022 за наявності довідок територіальних центрів комплектації.

Що ж змінилося?

08.08.2022 Державна прикордонна служба України опублікувала роз’яснення, відповідно до якого здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які, навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі) у закладах освіти за кордоном і на час оголошення мобілізації перебували на території України, та не змогли в установленому порядку виїхати за межі України для продовження навчання – мають право на виїзд з України у разі наявності:

  • студентського квитка або студентської візи;
  • перекладених та нотаріально завірених документів навчання особи у закордонному вузі;
  • військово-облікових документів з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією);
  • довідки виданої територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти).

 

З 08 серпня працівники Держприкордонслужби переважно перестали дозволяти виїзд за кордон студентів, які вступили до іноземних вишів після 24.02.2022.

Що робити?

У зв’язку з високим резонансом, якого набуло це питання, зокрема, завдяки широкому висвітленню його ЗМІ, народні депутати звернулися до Головнокомандувача ЗСУ та Прем’єр-міністра з проханням врегулювати питання виїзду за кордон усіх студентів іноземних ВНЗ (навіть тих, які вступили після 24.02.2022).

За повідомленнями ЗМІ Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний подав звернення у Міноборони України «з проханням дозволити виїзд за кордон тим, хто не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період», зокрема, і студентів українських вишів.

Остаточна відповідь про право виїзду закордон кожного конкретного студента стане відомою тільки при спробі перетину державного кордону України на виїзд. Успіх залежить від повноти документів, підтверджуючих наявне право на виїзд, та проходження особою паспортного контролю, зокрема, можливості студента пояснити на якій підставі та якою ціллю він виїжджає за кордон (дуже часто з особою проводять коротку співбесіду, обговорюють документи особи, як їх отримали, їх зміст, про навчання від які предмети, до студентського побуту тощо). Практика свідчить, що з однаковим набором документів особа може отримати відмову у пропуску на одному пункті пропуску і позитивне рішення на іншому, або навіть різні рішення на одному і тому ж ПП за різних змін інспекторів.

Позитивні зміни і чітке врегулювання питання перетину кордону студентами на виїзд з України очікується за результатами опрацювання Урядом як запиту суспільства, так і звернення Головнокомандувача.

До моменту отримання офіційного регулювання вказаних питань в кожному окремому випадку варто консультуватись з юристом щодо підготовки підтверджуючих документів, повноти їх змісту, тактики дій тощо. 

У сфері військового обліку і пов’язаним з цим правом на виїзд за кордон назрівають нові питання щодо яких навіть представники держави дають велику кількість суперечливої інформації – військовий облік жінок і право на виїзд з України з 01 жовтня цього року.

У випадку виникнення будь-яких запитань або необхідності вивчити конкретні документи, звертайтесь у ESQUIRES за електронною адресою info@esquires.legal або за телефоном +38-044-33-77-007.

Що нового?

Підписуйся і будь в курсі наших останніх новин

(Required)
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.