Обмеження виїзду за кордон неплатника аліментів можливе лише за наявності відповідної постанови держвиконавця

Обмеження виїзду за кордон неплатника аліментів можливе лише за наявності відповідної постанови держвиконавця 150 150 Вікторія Ковальчук

Міністерство юстиції України відкрило публічний доступ до Єдиного реєстру боржників, який також містить відкриті дані про боржників зі сплати аліментів. Зокрема, відкритими є такі відомості про особу боржника: ПІБ, дата народження, номер виконавчого провадження та орган, який його здійснює, дані про рішення на підставі якого відбувається стягнення.

Єдиний реєстр боржників функціонує відповідно до закону про посилення відповідальності за несплату аліментів, який також передбачає ряд заходів обмеження прав боржників: тимчасова заборона керування транспортними засобами, заборона полювання, обмеження права користування зброєю, тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України.

Водночас, за словами партнера ESQUIRES, адвоката Viktoria Kovalchuk, для практичної реалізації норм закону Мінінстерству юстиції необхідно врегулювати порядок взаємодії виконавців із відповідними органами, які мають повноваження на реалізацію обмежень та контроль за їх дотриманням.

Прикордонники не можуть обмежити виїзд за кордон неплатника аліментів без постанови державного виконавця, повідомляє Інтерфакс-Україна із посиланням на помічника голови Держприкордонслужби (ДПСУ) Олега Слободяна. Як зазначається, про це він заявив у ефірі телеканалу «112 Україна».

«Для того щоб обмежити ту чи іншу особу в праві виїзду за кордон, повинен бути задіяний спеціальний механізм. У даному випадку першопричиною для внесення в базу даних і подальшого обмеження в праві виїзду для нас є постанова державного виконавця. Після того як надходить така постанова, ця особа вноситься в базу даних, і при перетині кордону прикордонник діє згідно зі своїми повноваженнями», – повідомив він.

Водночас Слободян висловив сумнів, що закон передбачає якісь винятки.

«Якщо постанови немає, то підстав для обмеження виїзду за кордон у прикордонників немає», – резюмував він.

Як пояснила Mind партнер ESQUIRES, адвокат Вікторія Ковальчук рішення про зазначені обмеження приймає виконавець у межах відповідного виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення про стягнення аліментів.

Як зазначила адвокат, наразі Міністерство юстиції і ДПСУ поки не опублікували порядку взаємодії. «До врегулювання на рівні підзаконного нормативно-правового акту порядку реалізації обмежень – закон не діє», – підкреслила юрист.

Крім того, Ковальчук зазначила, що це актуально і для інших обмежень за цим законом. Міністерству юстиції необхідно напрацювати порядок взаємодії з Національною поліцією, Державним агентством лісових ресурсів (ДАЛР), міністерством внутрішніх справ (МВС), – «адже саме вони матимуть право контролювати застосування обмежень у вигляді позбавлення права керування т/з (нацполіція. – Mind), позбавлення права полювання (ДАЛР. – Mind), позбавлення права користування зброєю (МВС. – Mind)».

Як писав Mind, Міністерство юстиції відкрило Єдиний реєстр неплатників аліментів, у якому вже понад 75 000 електронних записів щодо боржників. Він почав працювати з 6 лютого 2018 року.

Разом з цим з 6 лютого громадяни України, які стали боржниками в рамках виплати аліментів, не зможуть виїхати за межі України і водити транспорт. Таке обмеження почне діяти відповідно до закону про посилення відповідальності за несплату аліментів.

Раніше повідомлялось, що в Україні запустять відкритий реєстр неплатників аліментів. Також повідомлялось, що Мін’юст стягнув понад 2,4 млрд грн заборгованості по аліментах за минулий рік. Кошти було стягнуто на користь 576 000 дітей.

Джерело: Mind.ua

Вікторія Ковальчук

Партнерка, керівниця практики корпоративного, податкового та митного права

Публікації автора: Вікторія Ковальчук

Що нового?

Підписуйся і будь в курсі наших останніх новин

(Required)
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.