І що передбачає новий закон
Повномасштабна агресивна війна, яку Російська Федерація розв’язала і веде проти України та Українського народу, змушує нашу державу захищати свої інтереси на всіх фронтах.Так, з 7 березня 2022 року примусове вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів на користь держави Україна здійснюється без будь-якої компенсації (відшкодування) їх вартості. Відповідний закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» Верховна Рада ухвалила 3 березня 2022 (№2116-IX). Що передбачає документ і, які активи може отримати Україна, пояснив Mind керуючий партнер юркомпанії ESQUIRES, адвокат Олександр Шкелебей.
Згідно нового закону, Кабінет міністрів має внести до Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) проєкт відповідного рішення, який має затвердити указом Президент України. Рішення про примусове вилучення приймається РНБО та вводиться в дію указом Президента України. Зазначеним документом має бути врегульовано примусове безоплатне вилучення на користь держави Україна об’єктів права власності РФ та її резидентів. Під його дію підпадає рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать РФ та її резидентам.
Зазначений указ Президента України є підставою для реєстрації права власності на примусово вилучене майно за державою Україна в особі Кабінету Міністрів України. Майно, реєстрація права власності на яке не вимагається відповідно до закону, переходить у власність нашої держави з дня ухвалення указу Президента України.
Наразі наведених документів поки не оприлюднено.
Чиє майно підлягає вилученню?
До резидентів, майно яких підлягає примусовому безоплатному вилученню на користь держави Україна, згідно із Законом №2116-IX належать юридичні особи (їх філії, представництва), що здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України на території України. Йдеться про юросіб, засновником (учасником, акціонером) або бенефіціаром яких прямо або опосередковано є РФ та/або у яких РФ прямо або опосередковано має частку в статутному (складеному) капіталі, акції, паї, інше членство (участь у будь-якій формі) у юридичній особі.
Примусово вилучені відповідно до Закону №2116-IX об’єкти права власності РФ та її резидентів передаються в господарське відання на тимчасовій або постійній основі спеціалізованому державному підприємству. Останнє в разі необхідності створюється за рішенням Кабінету Міністрів України на базі вилучених об’єктів права власності РФ та її резидентів (цілісних майнових комплексів).
Залежно від виду об‘єкту права власності РФ та її резидентів (рухоме і нерухоме майно, корпоративні права, вклади у банках тощо) примусове вилучення на користь держави Україна матиме свої особливості.
Наприклад, якщо примусово вилучатиметься нерухоме майно, право власності на нього підлягатиме реєстрації за державою Україна, а саме майно передаватиметься в господарське відання (у разі необхідності) спеціалізованому підприємству, що створюватиметься за рішенням КМУ на базі вилучених об‘єктів права власності РФ та її резидентів (цілісних майнових комплексів).
Що буде з персоналом вилучених підприємств?
Крім того, закон не передбачає автоматичного збереження робочих місць або персоналу в разі примусового вилучення майна на користь держави Україна.
Однак цілком логічно, що для забезпечення господарської діяльності на примусово вилученому майні потрібен персонал. Імовірно, це питання вирішуватиметься з урахуванням соціальних інтересів у кожному окремому випадку.
Коли почнеться вилучення?
РНБО та Президент України з 7 березня уже наділені повноваженнями на примусове вилучення обʼєктів права власності РФ та її резидентів.
Указ Президента України про введення в дію рішення РНБО про примусове вилучення є підставою для реєстрації права власності на вилучене майно за державною Україна.
Не пізніше як у шестимісячний строк після скасування чи завершення воєнного стану в Україні указ Президента України, яким введено в дію рішення РНБО про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів, підлягає затвердженню Верховною Радою України шляхом прийняття відповідного закону.
Закон №2116-IX не виключає і не обмежує прав держави Україна вимагати відповідно до норм міжнародного права притягнення до відповідальності держави Російська Федерація, у тому числі вимагати відшкодування (компенсації) шкоди, заподіяної внаслідок повномасштабної агресивної війни, яку Російська Федерація розв’язала і веде проти України та Українського народу з порушенням норм міжнародного права, вчиняючи злочини проти людства.
Джерело: Mind.ua