Сьогодні Верховна Рада схвалила законопроєкт 3219 щодо запобігання виникнення й поширення коронавірусної хвороби. Хоч закон спрямований на боротьбу з вірусом — відповідальність нестимуть саме люди та бізнес.
Тож, передбачено такі види адміністративної відповідальності:
- Порушення правил щодо карантину та санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм — штраф від 17 000 до 34 000 гривень для громадян (зазначимо, що не для іноземців) та від 34 000 до 170 000 гривень для посадових осіб.
Протоколи складатимуть працівники Національної поліції, органи державної санітарно-епідеміологічної служби, посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами/органами сільських, селищних, міських рад та органи охорони здоров’я (останні — щодо завідомо неправдивого виклику швидкої медичної допомоги). Рішення будуть ухвалювати суди.
- Порушення процедури публічних закупівель товарів, робіт та послуг, необхідних для запобігання виникнення та поширення, локалізації та ліквідації спалахів коронавірусної хвороби (перелік таких товарів Кабінетом міністрів України ще буде розроблено) — штраф від 11 900 до 25 500 гривень.
Водночас для таких товарів, робіт та послуг встановлюється спрощена процедура — для них діє тільки одна вимога закупівельного законодавства, а саме опублікування звітів про проведені закупівлі. Тут маємо зазначити про ризик закритості процедур, адже існуватиме ризик маніпуляцій при закупівлях.
Протоколи складатимуть органи державного фінансового контролю та Рахункова палата. Рішення також будуть ухвалювати суди.
Запроваджено також кримінальну відповідальність:
- Порушення правил та норм, встановлених із метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим не інфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань — штраф від 17 000 до 51 000 гривень, арешт до 6 місяців, обмеження або позбавлення волі до 3 років.
Якщо порушення цих правил призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків — позбавлення волі від 5 до 8 років.
Нагадаємо, що запроваджений карантин передбачає такі обмежувальні заходи:
- закрито навчальні заклади;
- заборонено приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного й побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності;
- заборонено проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб;
- скасовано міжміські та міжобласні транспортні сполучення (окрім легкових автомобілів), заборонено перевезення понад 10 осіб водночас, закрито всі метрополітени;
- обмежено перетин державного кордону;
- заборонено в’їзд до України іноземців.