Допит – одна зі слідчих дій, яка проводиться, щоб встановити фактичні обставини кримінального провадження. Що потрібно знати, якщо вас викликали на допит, – читайте у далі.
Повістка на допит
Повістку на допит вручають не пізніше ніж за 3 дні до самого допиту. Її можуть вручити особисто або ж повідомити про виклик телефоном. Також документ про виклик може бути надісланий поштою, зокрема електронною, факсом чи телеграмою.
Звертаємо увагу, що закон не передбачає можливості виклику на допит за допомогою месенджерів. У разі виклику телефоном радимо наполягати на врученні повістки.
Повістку може вручити:
- працівник органу зв’язку;
- співробітник правоохоронного органу;
- слідчий;
- прокурор.
До окремих видів допиту належать: допит свідка, експерта, потерпілого, підозрюваного чи обвинуваченого. Ви, як особа, яку викликають на цю слідчу дію, маєте уточнити свій процесуальний статус завчасно. Це дасть розуміння того, з чим доведеться мати справу.
Поради
Допит викликає природне хвилювання та напруження. Однак емоції можна зменшити, якщо дотримуватися нижчезазначених порад:
- Зберіть інформацію та підготуйтеся. Оскільки виклик на допит мають вручати не менш ніж за три дні до самого допиту, у вас буде час на підготовку. Ознайомтеся зі статтями про процес проведення допиту у Кримінальному процесуальному кодексі України (КПК). Зокрема, ви маєте знати, що допит не повинен тривати без паузи понад 2 години, а загалом – не більш ніж 8 годин на день. Окрім того, ви можете не відповідати на запитання про обставини, щодо надання яких існує пряма заборона у законодавстві (наприклад, професійна чи лікарська таємниця). На початку допиту слідчий зобов’язаний встановити вашу особу та проживання, а також пояснити порядок проведення допиту, зазначити ваші права, сповістити про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих свідчень тощо. Якщо прокурор порушив порядок початку допиту, одразу вимагайте пояснень і вказуйте ці зауваження у протоколі допиту.
- Залучіть адвоката. Від моменту отримання повістки до проведення допиту у вас буде час, щоб проконсультуватися з правником. До того ж ви можете запросити на допит адвоката, якому довіряєте. Звісно, він не зможе відповідати на запитання прокурора замість вас. Однак адвокат простежить за законністю та правомірністю дій правоохоронців та подбає про дотримання ваших прав. Тим паче присутність адвоката змусить слідчого/прокурора поводитися обережніше. Якщо ж буде порушено порядок проведення допиту, то ваш адвокат правильно зафіксує це та оскаржить дії правоохоронців.
- Фіксуйте та перевіряйте надані показання. Згідно з КПК, проведення допиту може фіксуватися за допомогою фотозйомки, відео- чи аудіозапису. Тому, щоб запобігти перекручуванню фактів, заздалегідь потурбуйтеся про фіксацію допиту. Окрім того, ви маєте право висловити свої пояснення у письмовій формі. У такому разі слідчий має записати свої питання на протоколі допиту, а ви повинні письмово на них відповісти. Це мінімізує ризики неправильної інтерпретації слідчим ваших показань.
- Зберігайте спокій. Занадто схвильована чи збуджена поведінка на допиті може насторожити правоохоронців. Тому намагайтеся зберігати спокій та терплячість незалежно від того, який у вас процесуальний статус.
- Будьте пильними та уважними. Стежте за тим, про що вас запитують, і що ви відповідаєте. Давайте свідчення, у яких ви впевнені. Якщо ж ви розповідаєте інформацію, у точності якої у вас є сумніви, відразу на початку відповіді зазначте, що не гарантуєте достовірності. Не давайте ствердних відповідей, якщо не маєте впевненості в них. Так ви надалі уникнете звинувачень у повідомленні неправдивої інформації. Окрім того, у кінці допиту ознайомтеся з протоколом, перевірте правильність записаних показань, а також поставлених питань. Якщо є зауваження – висловіть їх у письмовій формі до протоколу. У разі виявлення будь-якої помилки, наприклад, описка в імені чи прізвищі, наполягайте на її виправленні та до того не підписуйте протокол.
Висновок
Незалежно від того, на який вид допиту вас викликали (допит свідка, потерпілого чи підозрюваного), підготуйтеся до процедури, зокрема поспілкуйтеся з адвокатом. Якщо ви не маєте свого захисника, звертайтесь до юристів та адвокатів компанії Esquires. Правники Esquires допоможуть у різних ситуаціях (захист бізнесу, вирішення спорів тощо). Окрім того, під час допиту не хвилюйтеся, стежте за своїми відповідями та ретельно перевіряйте протокол.