На думку молодшого юриста ESQUIRES Вадима Дзюби – задля ефективного захисту свого бізнесу власнику агропідприємства слід постійно та систематично вживати заходів для запобігання рейдерському захопленню.
До того ж, не варто забувати про профілактичні заходи протидії рейдерству, приділяти увагу частим перевіркам контролюючих органів, запитам від інших підприємств, акціонерів, учасників, здійснювати моніторинг активів, забезпечувати належну охорону нерухомого майна та провадити ефективне корпоративне управління. А в разі безпосередньої атаки на підприємство – зайняти міцну й активну позицію для перешкоджання незаконним діям.
Детальніше читайте в статті Вадима Дзюби для Ліга Закон. Стаття доступна українською мовою.
Агробізнес – один з найбільш прибуткових секторів економіки України, але, на жаль, один із найбільш вразливих до посягань ззовні, що в свою чергу, приваблює рейдерів. На сьогоднішній день проблема рейдерства все більше асоціюється з питанням внутрішньої безпеки держави. Згідно з останніми статистичними даними, оприлюдненими Генеральною прокуратурою України, кількість рейдерських атак зростає з кожним роком. В сучасних рейдерів змінилися підходи та шляхи досягнення своєї цілі. Вони все рідше використовують фізичну силу, а свої дії сконцентрували на застосуванні «законних методів». Такими методами зазвичай є рішення суддів, купівля контрольного пакету акцій товариства, створення проблем з боку контролюючих органів, ініціювання банкрутства, відкриття кримінальних проваджень на керівників підприємств тощо. Про те, як захистити агробізнес від рейдерських атак та які дії для збереження власного бізнесу варто вжити вже зараз – читайте далі у статті.
Українське законодавство у сфері протидії рейдерству розвинене досить слабо. Будь-яка прогалина або колізія досить вміло використовується рейдерами на свою користь для отримання «правової підстави» для захоплення частини або всього майна підприємства. З кожним роком рейдери використовують нові підстави для досягнення своєї основної цілі. Традиційними вже стали: підроблені договори про відчуження корпоративних прав, «проплачені» судові рішення про звернення стягнення на нерухоме майно, підроблені документи на управління майном (наприклад, договір про спільну діяльність), ініціювання банкрутства, скасування реєстраційних дій, зняття або накладення арешту на майно тощо. Важливу роль в отриманні «правової підстави» для захоплення відіграють реєстраційні дії. Часто рейдери використовують реєстраторів як інструмент для досягнення своїх злочинних цілей шляхом надання їм підробленого рішення загальних зборів учасників товариства, а також сфабрикованого рішення суду або рішення з відмінною резолютивною частиною, переписуючи майно або корпоративні права на себе. Частково, законодавець вжив заходи щодо мінімізації зловживань під час реєстраційних дій, прийнявши так званий «Антирейдерський» закон від 02.11.2016 року, яким було запроваджено обов’язкове засвідчення нотаріусом статуту та підписів голови, секретаря та учасників на протоколах загальних зборів при внесенні змін до установчих документів товариств.
Аграрний бізнес має певні особливості щодо функціонування, зокрема, його діяльність сильно залежить від «земельного банку», що вимагає підвищеної уваги до належного укладення, виконання і продовження договорів оренди землі, реєстрації речових прав. Можна легко позбутися істотного земельного масиву або застрягти в затяжних судових процесах через прості помилки: стандартно прописаного в договорі оренди права орендодавця достроково розірвати договір, або некоректно прописаних умов, що дають можливість оскаржити договір.
Для захисту власного бізнесу власнику агропідприємства слід постійно та систематично вживати заходів для запобігання рейдерського захоплення. Для досягнення цієї мети необхідно дотримуватися таких порад:
- Дбайте про позитивну ділову репутацію вашого агропідприємства. Вона вам допоможе у випадку захоплення підприємства, оскільки будуть великі шанси на те, що жителі населеного пункту, журналісти стануть на вашу сторону. Таким чином, ви вбережете себе від поширення неправдивої та негативної інформації, яка буде поширюватися рейдерами з метою надання законності своїм діям.
- З особливою увагою підходьте до оформлення установчих документів підприємства. Намагайтеся якомога краще деталізувати усі проблемні моменти, які можуть стати підґрунтям для маніпуляцій з боку бізнес-партнерів. Ефективним в цій ситуації буде залучення до участі у розробці установчих документів висококваліфікованих юристів.
- Намагайтесь тримати під контролем кількість акціонерів. Якщо організаційно-правова форма вашого підприємства – ТОВ або ТДВ, звісно, з прийняттям Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», робити це стало важче, оскільки тепер згода інших учасників на прихід нового акціонера не вимагається. Проте, якщо хтось із акціонерів, який володіє незначною часткою не бере участь в управлінні підприємством – запропонуєте їм викупити їх частки, поки це не зробили рейдери.
- Перевіряйте через різноманітні державні реєстри своїх контрагентів. Пам’ятаєте, навіть «перевірені» роками співпраці контрагенти та партнери в будь-який час можуть нашкодити.
- Перегляньте усі договори оренди землі та порівняйте відомості в державному реєстрі з тими, що зазначені в договорах. Ця перевірка спрямована на виявлення ситуацій, коли на одну земельну ділянку укладено два і більше договорів оренди.
- Відповідально ставтесь до видання різного виду довіреностей. Не наділяйте представників, у добросовісності яких ви сумніваєтесь, великими повноваженнями. Довіреність варто видавати лише на вчинення окремих дій – проведення реєстраційних дій, представництво інтересів у суді в межах певної справи тощо.
- Побудуйте ефективну систему безпеки на підприємстві. Призначте відповідальну особу для виконання цієї функції. Для уникнення паніки та розгубленості в перші години рейдерської атаки, заздалегідь розробіть чіткий алгоритм дій керівництва, начальників охорони та інших працівників на випадок рейдерської атаки. Працюйте зі своїми підлеглими, систематично проводьте навчання та психологічні тренінги. Стежте за вчасною оплатою праці працівникам, оскільки в протилежному випадку існують ризики, що ваші працівники сприйматимуть рейдерів як нових законних власників та схвалюватимуть їхні дії. Не варто забувати про матеріальне мотивування персоналу. Пам’ятайте, що немає гіршого ворога, ніж ображений працівник. Дії такого працівника непередбачувані, він в будь-який момент рейдерського захоплення може стати на бік протилежної сторони, усіляко допомагати їм у встановленні управління над підприємством та його майном.
Крім цього, не варто забувати про систематичну роботу щодо виявлення ознак підготовки до рейдерського захоплення вашого підприємства, зокрема, здійснювати моніторинг усіх доступних державних реєстрів. Для цього необхідно запам’ятати такі основні прояви підготовки:
- Раптове виникнення великої кількості позовів щодо вашого агропідприємства.
- Необґрунтоване відкриття кримінальних проваджень проти службових осіб агропідприємства.
- Наявність ухвал слідчого судді про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, проведення обшуків, арештів майна тощо. Відслідковувати наявність таких ухвал в реєстрі можна на порталах «Судова влада України» та «Єдиний державний реєстр судових рішень», проте зазначаю, що не всі із зазначених ухвал одразу публікуються на цих ресурсах. Наприклад, з метою забезпечення таємниці досудового розслідування ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуків публікуються через один рік після внесення ухвали до Реєстру відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень».
- Раптове отримання значної кількості повідомлень від контролюючих органів про проведення перевірок агропідприємства.
- Організований викуп боргів підприємства сторонніми особами.
- Поява у загальнодоступних ЗМІ інформації про нібито незаконну діяльність вашого агропідприємства.
Якщо ж в результаті моніторингу ви виявили декілька із вищезазначених ознак – потрібно одразу ж вжити ряд заходів. Зокрема, укласти договори про надання професійної правничої допомоги з адвокатом, посилити охорону найважливіших об’єктів вашого агропідприємства (важливими є адміністративні приміщення, де зберігаються документи, приміщення, де зберігається техніка, елеватори тощо), за можливості необхідно поширити інформацію в ЗМІ про те, що проти вашого підприємства готується рейдерське захоплення. Це дасть розуміння вашому противнику, що ви обізнані про його плани та готові протистояти атаці. Кінцевою стадією рейдерської атаки є захоплення адміністративних корпусів та виробничих приміщень та землі агропідприємства. Особливістю рейдерства в агробізнесі є активізація захоплень в період з серпня по жовтень, коли агропідприємства мають збирати врожай, але рейдери, використовуючи власну техніку, протиправно вивозять врожай у свої сховища. При безпосередній появі на території вашого підприємства невідомих осіб та з метою захисту свого бізнесу протягом цього етапу необхідно:
- Звернутися до правоохоронних органів та зафіксувати їх незаконні дії. Подати заяву-повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. Не забувайте про специфіку роботи наших правоохоронних органів, тому у разі відмови внести відомості про злочин до ЄРДР – зверніться до слідчого судді із скаргою на бездіяльність органу досудового розслідування. Використовуєте кримінальне провадження для отримання доказів протиправних дій рейдерів.
- Фіксувати усі дії невідомих осіб за допомогою відеокамери. Обов’язково потрібно зафіксувати номери автомобілів та документів, що посвідчують особи тих, хто незаконно намагається здійснити захоплення.
- Залучити регіональні, а за можливості національні ЗМІ. За їх допомогою поширити інформацію, що проти вашого підприємства вчиняються незаконні дії.
- Повідомити про інцидент службовим та посадовим особам органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.
- Вжити заходів щодо оскарження та визнання недійсним документу, який став підставою для рейдерської атаки.
- Слідкувати за змінами в реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього можна скористатися сервісом СМС-МАЯК, за допомогою якого ви зможете отримати сповіщення у формі смс-повідомлення про зміну статусу нерухомості та своєчасно звернутись до суду з позовною заявою про скасування проведених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність реєстраційних дій. Якщо ви виявили, що відбулася незаконна перереєстрація належних вашому підприємству земельних ділянок, то потрібно звернутися із скаргою до Комісії з розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка функціонує при Міністерстві юстиції України. Комісія має повноваження скасовувати незаконні реєстраційні дії щодо вашого майна.
- Накласти арешти на активи в межах досудового розслідування, установити заборону проводити певні дії.
Отже, для ефективного захисту власного агробізнесу від рейдерських посягань потрібно використовувати комплексний підхід. Не варто забувати про заходи про здійснення профілактичних заходів щодо протидії рейдерству. Потрібно приділяти увагу частим перевіркам контролюючих органів, запитам від інших підприємств, акціонерів, учасників. Варто регулярно здійснювати моніторинг активів, забезпечувати необхідну охорону нерухомого майна, здійснювати ефективне корпоративне управління. У разі безпосередньої атаки на підприємство зайняти міцну та активну позицію щодо перешкоджання незаконним діям.
Стаття доступна у форматі pdf: ЮРИСТ & ЗАКОН – Захист власного бізнесу