У Києві компанія хлопців знімала на відео експеримент з викраденням людей на зупинках громадського транспорту. Реакція очевидців була здебільшого пасивною, байдужою. Оживити ситуацію дозволило лише залучення підставного «свідомого громадянина», чий приклад надихнув допомагати й інших. Хтось все ж викликав поліцію, яка по-справжньому затримала не справжніх викрадачів.
Партнер ESQUIRES, адвокат Афанасий Карлин прокоментував телеканалу 1+1 наслідки такого розіграшу з викраденням.
Такого роду пранк провокує суспільство до певної корисної поведінки, досліджує реакцію та виявляє тенденції. Якщо результати невтішні, подальша їх демонстрація широкому загалу допомагає виробити правильні паттерни поведінки у суспільстві. Такі пранкери заохочують кожного бути небайдужим: допомагати ближньому, викликати поліцію, Р-Е-А-Г-У-В-А-Т-И, не залишатися осторонь. Саме такої соціальної позиції вимагає побудова громадянського суспільства.
Але всім добрим започаткуванням є межа.
Пранк має стимулювати саме суспільно корисну поведінку, а не протиправну чи аморальну. Він не має провокувати приниження, агресію або паніку. Не завжди можна точно спрогнозувати межі та характер реакції суспільства на витівку. Наразі є багато людей, чиє сприйняття реальності може бути відмінним від пересічного у зв’язку із, наприклад, участю у бойових діях. Тож, якщо внаслідок непрогнозованої реакції буде заподіяно шкоду майну або життю чи здоров’ю громадян, пранкерам доведеться нести відповідальність.
Також пранк не повинен мати наслідком безпідставне відволікання правоохоронних органів від їхньої діяльності. За такі дії може настати адміністративна (ст. 183 КУпАП) або кримінальна відповідальність (ст. 259 ККУ).
Афанасій зазначив, що відповідно до діючого законодавства в цій конкретній ситуації (із удаваним викраденням) ніхто не має бути притягнений до відповідальності. Але для того, щоб марно не відволікати працівників поліції, інших правоохоронних органів, було б добре, аби пранкери завчасно планували спільні заходи з працівниками поліції, це б сприяло суспільній користі.
Детальніше: